El Yapimi Mobilya

koltuk takimlari

03 Ekim 2013
Koltuk

Koltuk

Koltuk mu, yatak mı? Türk aile yapısında misafir önemli yer tutar. Gündüz rahat ettirebileceğimiz gece de rahatça yatırabileceğimiz mekanlar ararız; ama özellikle büyük şehirlerde oda sayısı az olduğundan misafir için salon bir nevi yatak odası vazifesi görmelidir, sandık görevi görmelidir.

Ne tür bir koltuğa ihtiyacınız olduğuna karar verin.Yeni koltuk takımı alırken ağacının sağlamlığı, boyutları,döşemesinin rengi, deseni, işlevselliği ve de fiyatı önemlidir. Çok ucuz olup kullanışsız, çok güzel olup fahiş fiyatlara mobilya almak mümkün. Öncelikle hangi ölçülerde ne tarz mobilyaya ihtiyacımız olduğuna karar vermeliyiz (odanın şekli ve işlevselliği düşünülerek).

Küçük salonlar köşe koltuklar ile daha büyük ve ferah görünür, büyük salonlar için büyük köşe koltukları tercih edilebileceği gibi iki üçlü iki tekli modeli de tercih edilebilir. Dümdüz koltukları fantazi yastıklar ile klasik, spor rengarenk kumaşlardan yapılmış yastıklarla sevimli göstermek mümkündür.

Oturma odalarında genellikle desenli ya da flu renklerde koltuklar seçilmelidir. Salonlarda ise koyu renkler özellikle bordo, yeşil, mürdüm, ebru, bej ve kahve tonları kullanılmalıdır. Amaç mekana daha seçkin bir hava yansıtmaktır.

Nasıl bir kumaş seçilmeli?
Kumaş seçimi önemlidir; leke tutmayan, silinebilen, terletmeyen yumuşak dokulu kumaşları tercih etmeliyiz. Salonlarımızda kadife, sonil, teflonlu kumaşlar tercih edilmelidir. Oturma odalarımızda keten, sentetik viscon, koton idealdir. Son dönemlerde revaçta olan deri çok pahalı olduğundan koltuklarda suni deri kullanılıyor; fakat bu tür döşemeler hem çok sıcak tutuyor hem de hemen yırtılabiliyor. Suni derilerin temizlik kolaylığı var; ama asla evler için kullanışlı bir malzeme değil.

Koltukları yeniletme daha ucuz
Eski takımlarımızı yenilemede ya da yepyeni bir takım ihtiyacında en kârlı ve doğru yol hazır koltuk takımı almak yerine yaptırmaktır. Birçok semtte döşeme evleri mevcut. Bir takıma yaklaşık 22 metre ile 27 metre arasında kumaş gidiyor.

Döşemelik kumaşların metre fiyatları 8 milyon ile 100 milyon arasında değişiyor (15 milyona çok güzel döşemelik kumaşlar var, hem kaliteli hem de modern çizgiye sahip). İstanbul’da Zeytinburnu döşemelik kumaş alınabilecek yerlerden biri. Döşeme fiyatları semtlere göre farklılık gösteriyor; Emirgan’da 1 milyar ile 2 milyar arasında döşeme yapılırken aynı koltuk takımı Dolapdere’de 600 milyon ile 800 milyon arasında kaplanıyor (kumaş hariç, diğer malzemeler ve nakliye içinde). Koltuklarınızın iskeletleri de yaptırılacak modele, büyüklüğüne bağlı olarak 400 ile 600 milyon arasında değişiyor.

Püf noktası
Yastıklar mutlaka fermuarlı olmalıdır (yıkanabilmesi için).
Koltuk döşemelerini portatif yaptırabilirsiniz (gerektiğinde çıkarıp yıkayabilmek için).
Salonlarda kullanılacak döşemelik kumaş tek renk ve koyu olursa salon daha elit görünür ve aksesuarlar ön plana çıkar.
Küçük mekanlarda açık renk koltuklar tercih edilmelidir.
Ağır gramajlı koltuklar tercih edilmemelidir
Modüler koltuk (ayrılabilen) sistemi tercih edilmelidir.
Yalın sade modellerin modası hiçbir zaman geçmez.
Koltuklarımızı silerken (kadife ve tüylü dokumalarda) son durulama suyuna sirke koyarsak (az miktarda) kumaşların daha çok parladığını fark ederiz.

 

 

 

Aşağıdaki açıklamalarda tercihleriniz noktasında size yardımcı olabilir

1. Boyutlar

Koltuk takımınızı aldıktan sonra kapının tam olarak açılıp kapanabildiğinden emin olun
Kalorifer peteklerinin önünün koltuklarla kapanması bir kış boyunca “neden ısınmıyor bu oda” diye söylenmenize sebep olur.

2. Kiracı mısınız ev sahibi mi?

Harika bir köşe takımı aldınız ama başka bir eve taşınmak zorundasınız. Köşe takımlarını seçmeniz kiracıysanız pek tavsiye edilmez çünkü yeni evinizde aynı boyutlarda bir köşeyi bulamayabilirsiniz.
Renkler: Kiracılar için üzücü bir haber daha… Açık renkler (beyaz,vs seçmeniz bir sonraki evde de duvarların boyası ile örtüşür. Kırmızı gibi iddialı renklerden kaçının.
3. Klasik mi modern mi?

Bu tamamen zevkinize kalmış bir konudur.
4. Kumaşa dikkat!

Bazı kumaşlar su ve kir geçirmez. Teflon kaplama, antilop kumaş gibi isimlerle satılan bu tip koltuklar diğerlerine oranla %30 civarında pahalıdır. Ama temizlik açısından bakıldığında daha kolay temizlendiği için tercih edilebilir. Özellikle açık renkli bir takım düşünüyorsanız bunu unutmayın.
Suni deri veya deri koltuklar ise yazın terletir kışın üşütür. Bu açıdan bakıldığında iyi değilken genellikle konforlu olmaları açısından tercih edilebilir.

5. Deri kumaş kombinasyonu tercih edilebilir

Koltukların en çok kolumuzu yasladığımız ve ayaklarımızın değmesinden dolayı oturduğumuz kısmın alt tarafları kirlenir. Eğer kumaş bir koltuk takımı alıyorsanız bu kısımların deri veya suni deri olması temizlerken avantajlı olacağı gibi modern bir görünüm de kazandıracaktır.

 

6. Fermuarlı minder ve yastıkları tercih edin

Böylece kirlense bile çamaşır makinesinde kolaylıkla yıkanabilir. 3-5 yıl sonra sıkılırsanız kılıfı değiştirerek farklı tasarımlarda takım sahibi de olabilirsiniz.
7. Yatak olabilir takımlar diğerleri kadar konforlu değildir

Fakat daha modüler ve misafiriniz geldiğinde sizi memnun edeceği için tercih edilebilir. Eğer sık sık misafir ağırlıyorsanız yatak olabilir bir takımı tercih edebilirsiniz.

8. Diğer eşyalarla uyumu unutmayın

Eğer tüm takımlarınızı (yemek odası, oturma odası vs) aynı anda almıyorsanız, yani bu yıl birisini önümüzdeki yıl diğerini almayı planlıyorsanız uyum konusunu da dikkate alınız. Gelecekte hangi eşyalarla birlikte kullanabileceğinizi de hesaba katarsanız örneğin yan tarafları mobilya biçimli beyaz bir takım ileride alacağınız hemen her türlü mobilya ve duvar boyası ile uyumlu olacaktır.

9. Koltukların ayaklarının yerden yüksekliği

Genellikle ev hanımlarını çok ilgilendirir. Çünkü ayakları yüksek bir koltuk altındaki tozun çok daha rahat temizlenmesine olanak tanır. fakat çok yüksek ayaklı olması da koltuğun boyutunu yükseltir. Dolayısıyla boyunuz da kısaysa ayağınız yere değmeyebilir. Ayağınız yere değmediğindeyse tam olarak dinlenemeyebilirsiniz.

10. Puf gerekli mi?

Puf’lar evinize modern bir görünüm sağlar.
Kalabalık misafir geldiğinde üzerine oturabilirsiniz.
Bazı pufları sehpa olarak da kullanmak mümkündür
Sinema seyrederken ayağınızı uzatabilirsiniz.
Eğer bunların hiç biri de önemli değil diyorsanız puflar gerekli bir şey değildir

11. Berjer mi? Tekli koltuk mu?

Berjerler eğer alanınız darsa tercih edilebilir. Tekli koltuğa göre daha az yer kaplarlar. Fakat rahatlık olarak tekli koltuğun yerini tutmaz.

12. Salon takımı mı? L takımı mı?

L takımı salon takımına göre daha şık görünür. Fakat oturduğunuzda boncuk gibi dizildiğiniz için konuşanlar birbirini görmek uğruna eğilip bükülmek zorunda kalır. Ayrıca kiracıysanız bir sonraki evde aynı L takımını oluşturabilecek alan/salon bulabilir misiniz? Bu her zaman mümkün olmayabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Previous Post
«
İkinci el araba