El Yapimi Mobilya

mobilyalekesicikarma

03 Ekim 2013

Cilalamanın arkasında yatan ana fikir ağaç ürünlerine yağ absorbe etmektir.Evimizde bulunan birçok yağ çeşidide bu işte çok iyi etki etmektedir.Sebze yağları ve zeytin yağı veya limon suyu.2 ölçü yağ ve 1 ölçü limon suyunu karıştırın.Yumuşak bir bezle cila üzerine uygulayın.Bu işlem parlaklığını arttırmak istediğiniz cilalı alanları güzel bir görünüme kavurturacaktır.

Cilasız mobilyalar için : Madeni yağ. Madeni yağlar yanıcıdır.

Yumuşak bir bezle az bir miktar uygulayın.Limon ile cilalamak için yaklaşık yarım litre yağa 1 kaşık limon yağı katın. Daha iyi bir etki yaratacaktır. Uyarı:Madeni yağlar cildinize zarar verebilir, uygularken dikkat edin.

Maun (Kızıl çam) : Sirke.Bir miktar beyaz sirkeyi ılık su ile karıştırın.Hafif lifli bir bezle mobilyaya uygulayın.

Gres yağı lekeleri : Tuz. Gres yağlı alanları temizlemek için üzerine tuz dökün ve tuzun yağı emmesini bekleyin.

Çizikler için: Limon suyu ve sebze yağı.Bir miktar limon suyu ile salata yağını karıştırın.Çizikler kapanana kadar karışımı damlatın ve yumuşak bir bezla ovalayın.

Su lekeleri: Dişmacunu.Su lekelerini çıkartmak için, lekeli alan bir miktar sıkın ve lekeye işlemesini bekleyin daha sonra silerek su lekesi ile birlikte çıkarın.

Mobilyayı temizlemek için: Yumuşak sabun(el sabunu olabilir): Suyu ile karıştırılmış sabun karışımını temizlenecek alana uygulayın.Kuru bir be yardımı ile ovalayın.(toz veya partikül bırakan bir bez olmasın)

Eski mobilyaları canlandırmak : Yağlı sabun ve bir miktar derişimi düşük alkol.Uygulama yapmadan önce işlem yapılacak alanın temiz olduğundan emin olun veya sebze yağı ile ovalamayı deneyin(zeytin yağı vs..).Antitoksik bütün antika eşyaların temel ihtiyacısır.Bu uygulamada mobilyalarınızı kurumak için gereklidir.Daha sonra temiz olan alana bir bez yardımı ile karışımı uygulayın.
Mobilyadaki Mum Lekesi Nasıl Çıkar ?

Bazen parlak renkli mumlarımız mobilyalara, özellikle ahşap büfeler, kitaplıklar, tezgahlar, sehpalar ve masalar üzerine damlar.

Mum Lekesini Çıkarmak İçin…
Mum damlalarını çıkarmak için once mumu sertleştirmeniz gerekir. Bu amaçla, damlanın üzerine bir buz küpü veya buz torbası koyun.
Bir plastik kart veya ince, küt ağızlı tereyağı bıçağı veya pürüzsüz bir plastik cetvel gibi aşındırıcı olmayan bir araç kullanarak mumum mümkün olduğunca fazla kısmını nazikçe çıkarın.
Özellikle mobilyanızın yüzeyini çizmemek için aşırı titiz hareket ettiğinizde ahşap mobilya üzerinde biraz mum kalıntısı kalabilir. Bir yumuşak ve temiz bez kullanıp bölgeyi temizleyin.
Mum lekesi çıkmazsa büyük marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz bir parça kaliteli mobilya cilası uygulayın. Mum lekesi kalırsa lekeyi hafifçe ovalayarak çıkarın.
Ahşap mobilya bakımı…

Hiçbir şey, kaliteli bir ağaç mobilya gibi ofisinize, sıcak ve kalite havası getirmez.

Mobilya’ya bakmak:

Toz almanın ipuçları: Toz alırken her zaman yumuşak bez kullanın. Toz, doğru alınmadığı zaman mobilyanın yüzeyini çizecektir. Hiçbir zaman kuru bezle toz almayınız, aksi takdirde toz mobilyanın yüzeyinde mikroskobik çizikler bırakacaktır.

Mobilyanın yüzeyine eşit bir biçimde sprey sıkınız, ama çok fazla sprey sıkmamaya çalışınız. Mobilyanın yüzeyini dairesel hareketlerle yumuşak ve temiz bir bez ile siliniz.

Sonra, güzel bir parıltı için kuru bir bez ile mobilyanızı kurulayın. Ağaç vitrinler için önce bezin üstüne spray sıkın, sonra toz alın.

Hiçbir zaman, mobilya bakımı için sabun ve su kullanmayın. Su, mobilya cilasını bozar, ağacın içine sinip yapısnı bozar, mobilyanın hasarlanmasına yol açar.

Ahşap mobilyanın düşmanları:
Güneş ışığındaki ultraviole ışınlar ağaç cilasını bozabilir. Mobilyalarınızı, direk güneş ışığından kaçınacak şekilde düzenleyin.

Sıvı döküntüler, hemen temizlenmedikleri takdirde mobilyaları bozabilir. İçecek bardakların altında bardak altlığı, vazoların altına küçük tabak koyun.

Sıcaklık, cilanın üstünde beyaz leke bırakacak şekilde kimyasal değişikliklere yol açabilir. Sıcak tabak ve kapların altına koruyucu pedler koyun.

Yüksek nem seviyesi ağacın şişmesine yol açar. Alçak nem seviyesi de ağacın nem kaybetmesine ve küçülmesine yol açar. Olağanüstü değişiklikler yamulmalara, çatlamalara ve kırılmalara neden olabilir.

Nem seviyesini olabildiğince sabit tutmaya özen gösteriniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Previous Post
«
Next Post
»
İkinci el araba