El Yapimi Mobilya

yatak odaları

03 Ekim 2013
yatak

yatak

Yatak odalarını insanlar dünyadan kendilerini soyutlayan bir sığınak olarak görürler ve yatak odaları evin en özel bölümü olup, evin diğer odalarından tamamen farklıdır.

Günümüzde yatak odaları sadece uyuma amaçlı kullanılan odalar değildir. Birçok evde yatak odasında televizyon vardır ve çalışma masaları da kimi yatak odalarında bulunmaktadır. Bütün bu farklı kullanım amaçlarına ek olarak, yatak odaları evsahiplerinin kendi zevklerini yansıtarak dekore ettikleri bir bölümdür.

Evlerimizdeki bu özel odanın dekorasyonu için birçok yeni trend ortaya çıkmıştır. Bu trendlerin seçimi, yapılacak dizaynın romantik ve geleneksel mi, yoksa çağdaş ve modern mi olacağına göre değişir.

İç dizaynla uğraşan kimselere göre yatak odalarının mevcut trendlere göre dekorasyonu için büyük harcamalar gerekmemektedir.

Yatak başlıkları
Yatak odalarının dekorasyonundaki ana trendler genelde yatak başlıkları ile ilgilidir. Birçok insan yatak başlıklarının sadece kafa tarafında tercih ederken ayakların geldiği bölüme ayaklık konulmamaktadır, bundaki amaç yatağın kaplayacağı yeri azaltmaktır. İnsanlar geleneksel yatak başlıklarını kullanmayarak, yatak odalarında daha romantik bir stil yaratmaya çalışıyorlar. Boncuklu abajurlar, yastıklar, avizeler ve eskitilmiş eşyalar gibi lüks beğeniye hitap eden aksesuarlarla donatılmış yatak odaları da tüketicilerin beğenisine sunulmaktadır. Yatak başlıklarının üzerine serilen kumaşlarla yatak odalarını daha zengin görünüme sokmak da mümkün. Yatak odasına romantik bir görünüş yüklemek amacıyla eskitilmiş yatak başlıkları da tercih edilebilir. Yatak odalarına hoş bir görünüş katmanın yolu yatak başlığını iyi seçmekten geçer. Ayrıca modern bir tarzda yatak odası dizayn ederek sıcak bir ortam yaratmak kimilerine göre imkansızdır.

Platform yataklar
Çağdaş yatak odası dizaynının bir parçası da platform yataklardır. Avrupa’da özellikle çok tutulan platform yataklar, odada az yer kapladıkları için tercih ediliyorlar. Ülkemizde ve Avrupa’daki birçok evin yatak odalarının küçük olduğu dikkate alındığında, platform yatakların neden bu kadar popüler olduğu ortaya çıkıyor. Platform yatakların ayaklık bölümü yoktur ve döşek bölümü yatağın içine gömülüdür, bu nedenle yatak daha alçaktır. Bu özellik platform yatakları diğerlerinden ayırır.

Yeniden işlenmiş mobilya materyalleri
Çağdaş trendler arasında ahşap ve metal gibi işlenmiş mobilya materyallerinin kullanımının önemli bir yeri vardır. Yeniden işlenmiş metal ve boyanmış ahşaptan oluşan yatak başlıkları ve şifoniyerler modern stilin bir çizgisidir. Çağdaş bir yatak odası dizayn etmenin temelinde az eşya kullanarak çok anlam yaratmak vardır.

Yeniden işlenmiş dokumalar zeminin görünümüne vurgulu bir anlam katar. Kadife, sıcaklık hissi verir. Parça dokumanın, duvardan duvara halının üstünde kullanılması bile odaya hoş bir etki yükler.

 

 

Yatak Odası Takımları nı Seçmeden Önce Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar;

YATAK ODASI TAKIMLARI
Yatak Odası Takımları şüphesiz evimizin bize ait en mahrem bölümüdür. Bu özel alanı kendi zevkimize göre tasarımlamak, bizi düşünülenden çok daha mutlu edecektir. Rahat bir yatak, pratik bir Yatak Odası Takımı ile birleşince o Yatak Odası Takımında uyumak, uyanmak ve kıyafetlerimizi saklamak evde geçirilen zamanları değerli kılacaktır.

Yatak odası modelleri hakkında bir karar varmadan önce…
Kullandığımız mevcut mobilyaların, yatak odamızdaki renklerle uyumuna muhakkak dikkat etmeliyiz. Yatak odamızın büyüklüğü, tavan yüksekliği ve yatak odasının ışık alma durumuna göre seçim yapmalı, hiç ışık almayan yatak odasına koyu renklerde bir takım seçmemeliyiz. Yatak odası takımı alırken dikkat etmemiz gereken başka bir husus ise pratiklik ve faydadır. Pratik ve kullanışlı bir mobilya takımı her şeyi çabuk ve rahat bulmamızı sağlayacak, eşyalarımızı ve giysilerimizi düzenli koruyacaktır. Yatak odası modelleri içinde kullanmak isteyeceğiniz renklerde psikolojinizi etkileyecektir. Ona göre doğru seçimi yapmalısınız. Huzur dolu bir uyku çekmek istiyorsanız krem ve mavi tonlar seçmelisiniz. Sabahları neşe içinde uyanmak istiyorsanız ateş renkleri sizi cezp edebilir. Bir roma soylusu gibi hissetmek için ise gümüş ve altın renkler tercih ederek kendinizi mutlu edip güzel bir gün geçirebilirsiniz.

YATAK ODASI ALIRKEN !..
Bir ev döşenirken misafirlerin ağırlanacağı ve salonun en önemli mobilyası olacak yemek takımı genelde çok önemsenir.Yatak odası mobilyasının ise genelde ekonomik olması istenir.

Oysa yatak odası,yemek odasından daha çok kullanılır ve daha işlevseldir.Bu nedenle bütün parçaların dayanıklı ve kaliteli malzemeden üretilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Gardrop geniş ve fonksiyonel olursa bütün eşyanızı toplayacaktır,kaliteli bir yatak sizin rahat uyumanızı ve dinlenmenizi sağlayacaktır. Kolay çalışan şifonyer ve komidin çekmeceleri hayatınızı kolaylaştıracaktır.

SAĞLIĞINIZ İÇİN YATAK ODASI MOBİLYANIZIN ve YATAĞINIZIN KALİTESİNDEN ÖDÜN VERMEYİN.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Previous Post
«
Next Post
»
İkinci el araba